Brent Petrol Nedir? Fiyatları ve Analizi Nasıldır?

Brent Petrol Nedir? Fiyatları ve Analizi Nasıldır?

Brent Petrol dünya üzerinde bilinen en yaygın petrol türüdür. Dünya üzerinde yapılan petrol anlaşmalarının %66 sı brent petrol üzerinden yapılmaktadır. Brent petrol genelde Kuzey Denizi ‘nde bulunan petrol sahalarında denizin içerisinden çıkarılır. Günümüzde dünyada tanınan ve faaliyetlerini sürdüren Shell firması bu petrol sahasının neredeyse tamamına sahiptir. Kaynaklar uzun süredir kullanıldığı için yavaş yavaş tükenmeye başlamıştır. Brent ismi ise bölgede yaşayan Brent Goose kuş türünden geldiği söylenmektedir.

Ham petrol diye bahsettiğimiz Brent petrolden benzin ve mazot üretilebilmektedir. Bu yüzden en fazla tercih edilen petrol türü haline gelmiştir. Rafine edilmesinin kolay olması da tercih sebeplerinin başında gelmektedir. Petrol fiyatlarında etken rol genelde hangi bölgeden çıkarıldığı önemlidir. Genelde üretimi ve maliyeti uygun ve işlenmesi hızlı türler daha çok talep görür. Türk lirası ile brent petrole yatırım yapmayı düşünüyorsanız dolar kurunu dikkatli bir şekilde takip etmeniz gerekir. Çünkü Brent petrol fiyatları dolar kuru üzerinden fiyatlandırılmaktadır.

Brent petrol fiyatlarını analiz ederken dikkat etmeniz gereken diğer hususlar ise ekonomideki gelişmeler, endüstri alanındaki kullanımı ve ulaşımın gereksinimleridir. Birçok yatırım aracı arz talep dengesine göre yükseliş ve düşüş göstermektedir. Eğer kullanım alanında ani bir artış ön görüyorsanız rahatlıkla yatırım yapabilirsiniz. Talep artacağı için birim fiyatları da artış gösterecektir. Üretimin arttırılması ve azaltılması yine fiyat değişikliklerine yol açabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir