Forex’te Teknik Analiz Nedir?

Teknik çözümleme, eski dönemlerde gerçekleşmiş olan değer hareketlerinin ilerleyen zamanlarda da buna benzer oluşum dönemiyle oluşabileceği iddiası üstüne çalışmakta olan analiz yöntemlerinden bir tanesidir.  Oluşturulmuş olan grafikler üstünde oluşmakta olan şekiller bununla beraber pek çok bilgiyi bir araya getirmektedir. Bir araya gelen bilgilerin ilerleyen zamanlarda da  benzer şekilde yeniden oluşma ihtimali yüksek olmasından dolayı teknik çözümleme yöntemi özellikle yatırımcılar tarafından çok fazla tercih edilmektedir.
Dow Teorisi
Yatırımcılar geçmişten geleceğe uzanan fiyat hareketleri ile geçmişteki yaşanmış olan deneyimlerini geleceğe aktarırlar. Ö Teknik çözümleme tutarlarının bir bütün içinde birbiriyle bağlantılı hareketler içerisinde yol aldığı varsayılır ve tüm hareketler bir döngü içerisinde bir birini takip eder. Birbirine benzer bu fiyat hareketleri benzer tesir alanı oluşturduğundan devamlı tarih tekerrür eder anlayışını ortaya çıkarır.  Bu yaşanan tüm gelişmelerin hangi yöne gittiğine dair önemli bir bakış açısı yaratmıştır.
Piyasanın yönü, oluşan trendler yardımıyla belirlenir.  Trendler bununla beraber trend kanallarını oluşturmaktadır. Trend çizgilerine paralel olarak çizilen doğrular trend yayınlarının oluşmasını sağlar. Trend kanalı içerisinde ilerleyen fiyat seviyeleri belli bir zaman diliminde yatırımcılara uygun alış satış fırsatları ve olanakı vermektedir. Bu koridorları yakalayabilen yatırımcılar çok karlı işlemler yapabilmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir