Türkler Yatırım Kararında Bilgisayara Güveniyor

İçinde Türkiye’nin de yer aldığı 15 ülkede gerçekleştirilen araştırmaya göre vatandaşlarımız bilgisayar programlarını en çok güvenen ülke çıktı. ING Bank’ın yapmış olduğu araştırma Türkiye’de araştırmaya katılanların %65 bilgisayar programlarından para kazanma konusunda tavsiye almaktan memnun olacaklarını söylediler.

ING Bank’ın 15 ülkede gerçekleştirdiği araştırmada Türkler yatırım yaparken bilgisayar programlarına en çok güvenen millet çıktı. Araştırmaya Türkiye’den katılanların yüzde 65’i bilgisayar programlarından paralarını iyi mi harcayacaklarına dair tavsiye almaktan memnun olacağını bildirdi. Bu oran Avrupa genelinde yüzde 38 oldu.
ING Bank, 15 ülkeyi kapsayan Yeni Teknolojiler 2019 raporunun sonuçlarını yayımladı. Rapor birçok alanda Türklerin yeni teknolojileri kullanmaya diğer ülke yurttaşlarına nazaran çok daha hazır olduğunu ortaya koydu. Rapora bakılırsa Avrupa genelinde ‘Bir bilgisayar programının benim adıma yatırım kararları vermesinden memnun olurum’ cümlesine katılmadıklarını söyleyenlerin oranı yüzde 61, katılıyorum diyenlerin oranı yüzde 18, ne katılıyorum ne de katılmıyorum diyenlerin oranı ise yüzde 21 oldu. Söz mevzusu cümleye Türklerin yüzde 47’si ‘katılmıyorum’ cevabını verirken, ‘katılıyorum’ cevabını verenlerin oranı yüzde 30, ‘ne katılıyorum ne de katılmıyorum’ diyenlerin oranı ise yüzde 23 oldu. Böylece Türkiye ‘robotların’ kendi adına yatırım kararı almasına en olumlu bakan ülke oldu.
Araştırma bunun yanında Türklerin bankalarına diğer ülke vatandaşları kadar ‘sadık’ olmadığını da gösterdi. Katılımcılara ‘Ana bankanız dışında başka bir finansal hizmet sağlayıcıdan hizmet alıyor musunuz’ diye soruldu. Türkiye yüzde 68 ile ‘evet’ yanıtının en yüksek çıktığı ülke oldu. Avrupa’da bu oran ortalama yüzde 45 oldu. ABD’de ‘evet’ diyenlerin oranı yüzde 38’de kalırken, Fransızların yalnız yüzde 32’si ‘evet’ cevabını verdi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir