Trump Meydan Okuyarak Tarih Verdi

Amerika Birleşik Devletleri, uluslararası anlamda ticari tartışmalar, hisse senedi piyasalarındaki sıkıntılardan dolayı geçtiğimiz günlerde 2019 yılının en zayıf işlem gününü yaşamıştı. Yaşanılan bu durumun ardından Salı günü günü ABD piyasaları kendini toparlamayı başardı. Bunun yanında Çin’in kendi para birimi olan Yuan’ın değer olarak düşmesine herhangi bir şekilde müdahale etmemesi sebebi ile dünya üzerindeki bazı borsaların da değer kaybettikleri görüldü.

Diğer yandan Donald Trump Amerika Birleşik Devletleri’nin yatırım konusunda oldu güçlü bir halde olduğunu belirterek “Amerika Birleşik Devletleri’ne sürekli olarak para akıyor” şeklinde açıklama yaptı. Donald Trump’ın iktisat konusundaki baş danışmanı da ticaret savaşı konusundaki ilk adımı da Çin’den beklediklerinin ifade etti.

Geçtiğimiz Pazartesi günü 750 puan düşüşün görüldüğü Dow Jones’da görülmesine sebep olan Çin ile ticaret savaşları, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı’nın döviz manipülasyonu ile ilgili olarak Çin’i suçlaması ve bunun yanında Pekin’in yurt dışı döviz piyasasına oldukça geniş çaplı bir şekilde müdahale kanalı ile kendi dövizlerinin değerini indirdiği bir geçmişi olduğu iddiaları nedeni ile artış göstermişti.
Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı yapmış olduğu açıklamada ise, “Çin’in kur manipülatörü olarak belirlenmesinin sonucu olarak Bakan Mnuchin, Çin’in son eylemlerinin oluşturduğu adil olmayan rekabet pozitif yanlarının ortadan kaldırılması için IMF ile temasa geçecek” uyarısı yapılmıştı.

Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasında devam etmekte olan ticaret savaşlarının etkilerinin neler olacağı ve ülkelerin birbirlerine karşı uygulayacakları yeni stratejilerin ne olacağı merak ediliyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir