Tarıma Yönelik Kredi Paketiyle Gıda Enflasyonu Dengelenir

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yapmış olduğu açıklama ile tarım sektörüne yönelik kredi paketi ile enflasyon dengelenerek, cari açığın azaltılmasını hedeflediklerini açıkladı. Yapılan bu açıklamanın tüm detaylarına haberimizde bulabilirsiniz.

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, AA muhabirine, İleri, Verimli, milli sanayi (İVME) Finansman Paketi kapsamında tarım sektörüne sağlanacak olan  kredi ile desteklerine ilişkin bazı açıklamalarda bulundu. Yapmış olduğu bu açıklamada 30 milyar liralık bu kredi paketinin en önemli hedeflerinden birinin tarım sektörü olduğunu belirten Kiraz, bu alanda “Hayvancılık-yem bitkisi üretimi, “, “Soya, mısır, Seracılık, ayçiçeği üretimi”, “” ve “birlikte Ekipman Paketi”nden oluşan 4  ana başlığın yer almış olduğu, paketi genel olarak olumlu bulduklarını açıkladı.

Kiraz, seracılık paketiyle birlikte iklim şartlarından kolayca etkilenmiş olan seraların modernize bir şekilde optimize edilebileceğini, kış mevsiminin şartlarına dayanıklı olan, camdan ve ısıtma özelliği olan seraların kurulabileceğini bildirdi. Termal su kaynakları ile birlikte ısıtma meydana getirmiş olan organize seracılık bölgelerinin de desteklenebileceğine belirten Kiraz, sağlanacak düşük faizli işletme ve yatırım kredisiyle altyapısı hazırlanmış bu bölgelerde yatırımcının serasını kurabileceğini dile getirdi.
Fehmi Kiraz, seracılık yatırımlarının artmasıyla özellikle sebze şeklinde ürünlerde gıda enflasyonu ve besin tutarlarındaki hareketliliğin dengelenebileceğini vurgulayarak, “Domates ve biber şeklinde sera ürünlerinde hem üretim artışı hem de maliyet düşüşü olur. Bunun fiyatlarda da etkisi görülecek ve piyasayı regüle edecek ürün gamı çıkışı olabilecek.” diye mevzuştu.
“CARİ AÇIĞIN AZALTILMASI İÇİN ÜRETİM ARTMALI”
Paketle desteklenen sanayi bitkilerinde dışa bağlarımlılık oranının yüksek olduğuna dikkati çeken Kiraz, şöyle devam etti:
“Hayvan yeminde eğer olmazsa olmazımız niteliğindeki soyanın yüzde 94’ünü ithal ediyoruz. Her yıl 1 milyar dolarlık ithalat gerçekleştiriyoruz. Ayçiçeği ve mısırda da ithalat yüksek. Bu ürünlerden elde edilmiş yağın ithalatına 3,5 milyar dolar ödüyoruz. Cari açığın azaltılması için bu endüstri bitkilerinin üretiminin artması gerekiyor.”
Kiraz, bu ürünlerde üretimin artması ve kredi paketinin amacına ulaşması için 5 milyon hektarlık sulanabilir tarım alanının artması icap ettiğini dile getirdi.
Bir öteki destek alanı olan yem bitkileri üretimindeki açığa değinen Kiraz, hayvancılık sektörü için yem bitkileri üretiminin cazip hale gelmesi icap ettiğini açıkladı.
Kiraz, yem üretiminin artmasının hayvan sayısını artıracağını, canlı hayvan ve et ithalatını azaltacağını belirterek, “Bu durumun canlı hayvan ve et fiyatlarına da tesiri olacaktır. Bu da hem cari açığı azaltmada hem gıda enflasyonunu önlemede önemli.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.
“VERİM ARTAR, MALİYET AZALIR”
İVME Finansman Paketi ile tazyiklı ve damlama sulama yatırımlarının desteklenmesinin hem su tasarrufu sağlayacağına bununla beraber sulama maliyetlerini azaltacağına işaret eden Kiraz, doğru sulamanın meyve, sebze ve tarla bitkilerinde verim artışını beraberinde getireceğini söylemiş oldu.
Kiraz, tarımsal mekanizasyon desteğiyle de çiftçilerin alet parkı oluşturabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Böylece, bitkisel ve hayvansal üretimin sürdürülebilirliğine de destek sağlanmış olacak. Üreticimiz, ziraat makineleriyle hem vakit bununla beraber maliyet tasarrufu yapar, işçilik maliyetleri düşerken ürün kayıpları önlenir. Ekipman temini keşke bir birleşke örgütlenmesiyle yapılsa. Alınan ekipmandan her çiftçinin yararlanması sağlanmış olur.”

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir