Memur Ve Kamu İşçisinin Gözü Sözleşmede

Memur ve kamu işçilerini fazlası ile yakından ilgilendiren 5. Dönem Toplu Sözleşmesi hakkında görüşmeler devam ediyor. Memur ve kamu işçilerine hükümetten %6 + 4 oranında bir zam teklifi yapıldı. Bunun yanında ise yetkililer konu ile ilgili olarak memur, kamu işçileri ve memur emeklilerine ise zam teklifi ve oranını 16 Ağustos 2019 tarihinde sunacak.

Milyonlarca memur ve işçi emeklisi ve yüz binlerce kamu işçisi sosyal ve mali hakların belirlenmiş olacağı 5. Dönem Toplum Sözleşmesi’ne odaklanmış durumda.

Yaklaşık 3 milyon 200 bin memur ve 2 milyon memur emeklisi ile 200 bin kamu işçisi, mali ve sosyal haklarının belirleneceği sözleşmeye odaklandı.

Kamu çalışmakta olan görevlileri sendika için, 2010 yılında yapılmış olan Anayasa referandumu ile alakalı olarak elde edilmiş olan toplu sözleşme hakkının görevi olarak, 2020 ve 2021 senelerini kapsamakta olan 5. Dönem Toplu Sözleşme için 1 Ağustos 2019 tarihinde konu ile ilgili olarak görüşmek amacı ile hükümet ile görüşmeler yapmıştı.

1 Ağustos 2019 tarihinde yapılmış olan ilk toplantıdan sonra hizmet kollarının tekliflerinin istişaresine devam etmekte olan süreç, yarın ya da diğer gün genele yönelik tekliflerin konuşulması ile devam edecek. 2019 yılının 9 Ağustos tarihin ikinci, 2019 yılının 15 Ağustos tarihinde üçüncü, 2019 yılının 16 Ağustos tarihinde ise dördüncü ve son toplantı yapılacak. Hükümet ise konu ile ilgili olarak zam teklifini 2019 yılının 16 Ağustos tarihinde yapacağı toplantı ile Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti’ne sunmayı planlıyor. Milyonlarca kamu görevlisi yapılacak olan bu görüşmeden çıkacak sonucu merakla bekliyor.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir