Mark Mobius’tan ABD Seçimleri Sonrası İçin Piyasa Uyarısı

Bilindiği üzere 2020 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde başkanlık seçimleri yapılacak. Almış olduğu kararlar ve söylemleri ile çok fazla tepki alan Donald Trump’ın da yeniden seçime katılacağı bu seçimlerde piyasalardaki durumun nasıl olacağı ise merak konusu. Mark Mobius yapılacak olan bu seçimler hakkında bir piyasa değerlendirmesi yaparak uyarılarda bulundu. Yapılacak seçimin piyasaları nasıl bir şekilde etkileyebileceğinin ipuçlarını verdi.

Mobius Capital kurucusu olan Mark Mobius, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın 2020 yılında yapılacak olan başkanlık seçimlerini kaybetmesi ihtimali karşısında Trump’ın politikaları ile yükselmekte olan piyasaların olumsuz etkilenebileceğini belirtti.
Trump 2017’de göreve geldiğinden bu yana kurumsal vergi indirimi şeklinde çeşitli ismimlar attı. 2017’nin başından bu yana dow jones ve s&p 500 endeksleri % 30’dan fazla yükselirken nasdaq sentetik endeksi’ndeki yükseliş %45’i buldu.
Mobius’a nazaran Trump’ın tarzı kaybetmesi pay senedi piyasalarında bu optimist havanın yok bulunmasına ve piyasanın bozulmasına niçin olacak. Sadece Trump’ın kazanmama ihtimalinin düşük görünmüş olduğunu da fazlası ile belirtti.
Mobius avrupa ekonomileri ve japonya ekonomisinde pazarlarının da pek iyi bir şekilde gitmediğini bu sebepten dolayı büyük ve gelişmiş olan piyasalarda çok fazla yatırım fırsatı alamadığını belirtti.
Fed’in yapmış olduğu faiz indirimi ile gelişen piyasalara yatırım yapmak amacı ile bir sebep olduğunu söyleyen Mark Mobius “Oyunun adı getiri arayışı, gelişen piyasalar sadece ürem indirimi nedeni ile değil, şirketlerinin çok yüksek getiri sunması nedeniyle de fırsat oluşturuyor” dedi.

Mobius’un portföyünün yaklaşık yüzde 40’lık bir oranını ise  Hindistan ve Çin’in varlıkları oluşturmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir