Lira’nın hareketleri mevduat ve kredi faizlerini yükseltti

Lira’nın hareketleri mevduat ve kredi faizlerini yükseltti

Son dönemde gerçek bireylerin Döviz Tevdiat Hesapları’ndaki (DTH) kuvvetli yükselişin sonrasında, bankalardan mevduat faizi atılımsi geldi. Bankalar, mevduat faizlerinde 2-2.5 puanlık artışa giderken, mevduat faizlerindeki bu yükselişin kredi faizlerine de yansıdığı belirtiliyor. Tüketici enflasyonunun anlamlı şekilde yüzde 20’nin altına düşmemesi ve Merkez Bankası’nın yüzde 24 olan faizine rağmen mevduat faizlerinin yüzde 19-20.5 seviyelerinde kalması son dönemde ekonomi çevrelerinde en çok tartışılan konularından biri olmuştu. Merkez Bankası bilgilerine göre 3 aya kadar ortalama mevduat seviyesi ise yüzde 20.8 seviyelerinde. Bu tartışmaların sonrasında hafta başından bu yana hem kamu hem de özel bankaların, mevduat tutarının büyüklüğüne göre, faizi yüzde 22.5 seviyelerine kadar yükselttiği belirtildi.

‘AMAÇ TL’Yİ CAZİP HALE GETİRMEK’

Bloomberg HT’ye konuşan bankacılar, bu atılım ile Türk Lirası’nın yatırımcılar amacıyla daha cazip hala gelmesi ve son dönemde DTH’larda yaşanan yükselişin kesilmesinin beklendiğini söylüyor. Bilindiği gibi 181.9 milyar dolara çoğalan Döviz Tevdiat Hesapları’nın 109.1 milyar dolarını gerçek şahıslar oluşturuyor. Mevduat faizlerindeki bu yükselişin ne kadar olumlu netice vereceğini kestirmenin güç olduğunu bildiren bankacılar, buna rağmen bu iki günlük sürede dolar hesaplarından TL mevduata ufak de olsa dönüşler gözlemlediklerini belirtiyor.

‘STOPAJ HAMLESİ GELİR Mİ?’

Bankacılar, son dönemde yaşanan belirsizlikler nedeniyle çoğalan dolarizasyonun yanı sıra, mevduattaki düşük faiz nedeniyle yatırım fonlarına da ciddi talep artışı yaşandığını hatırlatarak, bu son faiz artışı ile buradan da TL mevduata dönüş beklentisi olduğunu söylüyor. Bankacılar, miktarlardaki artışa rağmen TL mevduata beklenilen dönüşün olmaması durumunda, ekonomi yönetiminden mevduat stopaj miktarlarında sınırlı da olsa bir teşvik gelebileceğini belirtiyor. 31 Ağustos-30 Kasım arasında 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplar amacıyla yüzde 15’lik olan stopaj kesinti yüzde 5’e düşürülmüş, o dönemde hem mevduatlarda artış olmuş, hem de vadelerde uzama gözlemlenmişti. Fakat bankacılar, bu kadar yüksek miktar amacıyla bütçede yer olmadığını, önümüzdeki dönemde gereksinim görülmesi durumunda belki 5 puanlık bir teşviğin gündeme gelebileceğini kaydediyor.

HEM TİCARİ HEM BİREYSEL KREDİLERDE FAİZLER YÜKSELDİ

Bankacılık pazarında mevduat faizlerinde yaşanan bu yükselişin kredi faizlerine de yansıdığı gözlendi. Boolmberg HT’ye konuşan bankacılar bireysel ve ticari kredi faizlerinde 2 puan seviyesinde artış gözlemlendiğini belirtiyor. Genellikle bireysel ve ticari doğrultusunda yılbaşından bu yana kamu bankalarının çoğunluklu olarak aktif olduğunu bildiren bankacılar, “İlk 3 ayda bireysel doğrultuda kamu bankaları yüzde 13 büyürken, özel bankalar bu seviyesin çok altında kaldı. KOBİ doğrultusunda ise kamu bankaları yüzde 6-7 büyürken, özel bankalar negatif büyüdü. Hafta başında başlayan mevduat faiz yükselişinın sonrasında kamu bankalarında konut kredisi faizlerinin aylık yüzde 1.28’lerden 1.45’lere, gereksinim kredilerinin ise yüzde 1.53’lerden 1.75’lere yükseldiğini gözlemliyoruz. Ticari kredilerde de 2 puanlar seviyesinde artışlar oldu. Dolayısıyla mevduat miktarlarındaki bu yükselişin kredi yönüne yansıması da normal” değerlendirmesinde bulundular.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir