Japonya Merkez Bankası Faiz Oranlarını Değiştirmedi

Japonya Merkez Bankası, ekonomik görünüm iyileştikçe faiz oranlarını sabit tutmaya, kısa vadeli nakit oranını yüzde -0,1’e ve uzun vadeli 10 yıllık JGB getirisini yüzde sıfırda bırakmaya karar verdi.

Son zamanlarda, Japon hükümeti, ekonomik büyümeye yardımcı olmak için 13 trilyon ¥ (122 milyar ABD doları) mali teşvik paketi uygulamaya karar verdi; bu, Japon borç seviyeleri göz önüne alındığında ağır bir şekilde eleştirildi.

Bunun yanı sıra, ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmasının 1. evresinin duyurulması, dünya imalat sektöründeki performansın iyileştirilmesi ve İngiltere’nin açıkça Brexit yanlısı bir hükümet seçmesi ekonomik görünümü güçlendirdi.

Banka, para politikası açıklamasında, “Görünümle ilgili olarak, denizaşırı ekonomilerdeki yavaşlamanın iç talep üzerindeki etkisinin sınırlı olması beklendiğinden, Japonya ekonomisinin ılımlı bir genişleme eğiliminde devam etmesi bekleniyor” dedi.

Ekonomistler geçmişte Abe’nin uyaran paketinin misyonunda Japonya bankasına yardımcı olacağını söylediler, özellikle de bu arada daha fazla kolaylaştırmayı gereksiz kılıyor. Bu pozisyonu anlamak için, Japonya Bankasının ekonomik büyümeye yardımcı olmak için Japon bankacılık sektöründe çok baskı yaratan bir hareket olan büyük miktarda finansal varlık elde ettiğini hatırlamamız gerekir.

İyimser tona rağmen Banka, çıktı tahminini aşağıya çekerek bunun temelde doğal afetler nedeniyle tehlikeye atıldığını açıkladı.

Banka, “Sanayi üretimi esas olarak doğal afetler nedeniyle düşüyor” dedi.

Banka ayrıca, şu anda yüzde 2 olan enflasyon hedefine ulaşmak için nicel ve nitel genişlemeye devam etmeyi planladığını açıkladı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir