Hizmet Sektörü Genişledikçe Üretim Faaliyeti Düştü

IHS Markit tarafından yayınlanan verilere göre, Alman imalat faaliyeti üst üste on ikinci ayına geriledi, ardından üst üste dördüncü ay olan özel sektör faaliyeti izledi.

İmalat sektörünün Almanya için performansını ölçen IHS Markit’in İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Aralık ayında 43,4 ile Kasım ayındaki 44,5 seviyesinden düştü. 50’nin altındaki bir rakam daralmayı gösterirken, 50’nin üzerindeki bir rakam imalat sektörünün genişlediği anlamına gelir. Hizmet Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi, sektördeki genişlemeyi göstererek Kasım 51.7’den 52.0’a yükseldi.

Her iki tedbiri de hesaba katan Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi Aralık ayında 49,4’te sabit kaldı ve özel sektör faaliyetindeki daralmayı gösterdi.

Fransa’nın İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi Aralık ayında da Kasım 51.7’den 50.3’e düştü. Hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi Aralık ayında bir önceki aya göre 52.2’den 52.4’e yükseldi. Bileşik endeks Kasım ayında 52.1’den Aralık’ta 52.0’a geriledi ve daha yumuşak bir büyüme gösterdi.

Euro Bölgesi’nin üretim faaliyeti de düştü, çünkü endeks Aralık ayında 46.9’dan 45.9’a düştü. Hizmetler sektörü 51,9 – 52,4 Kasım tarihleri ​​arasında daha iyi bir performans göstererek büyüme gösterdi. Bileşik endeks 50,6’da sabit kaldı ve özel sektörün genişlediğini gösterdi.

Alman ekonomi bakanlığı, aylık raporunda ekonominin durgunluk belirtileri gösterdiğini ve Sanayi sektörünün mevcut durgunluğun dışına çıkabileceğini vurguladı. Raporda, dördüncü çeyrek verilerinin artan harcanabilir gelirlere rağmen azalan bir özel tüketim gösterdiği belirtildi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir