Fed faiz indirimini Temmuz’a bırakabilir

ABD ekonomisinde yaşanan resesyon riski 2018’de 4 kez faiz artırımına giden Fed’i maddi genişlemeye yönlendiriyor. Ticaret savaşları ile çoğalan küresel belirsizlikler ve çoğalan jeopolitik risklerle beraber ABD’de büyüme rakamlarına dair aşağı yönlü revizyonlar gerçekleşti. Geçen hafta cuma günü açıklama yapan Atlanta Fed, 2019 senesi amacıyla büyüme tahminini yüzde 3,1’den yüzde 2,1’e indirdi.

Geçen ay Çin’e uyguladığı tanımalere 200 milyar dolarlık bir mal grubunu da dahil eden ABD, geride bıraktığımız haftalarda Meksika’ya da tanıma program kararı almış ama ardından iki doğrultu arasında gerçekleşen toplantılar neticesi bu duruşundan vazgeçmişti.

Ticaret savaşlarının yanı sıra Hürmüz Boğazı’nda petrol gemilerinin saldırıya uğraması gibi hususlar, küresel ekonomide risk iştahını azaltmış ve ABD tahvil getirileri rekor düşük civarlara inmişti.

60’lı senelardan bu yana uzun dönemli tahvil getirilerinin, kısa dönemli tahvil getirilerinin altına gelmesi olarak tanınan getiri eğrisinin tersine dönmesi ABD’de resesyon habercisi olarak görülüyor. Son dönemde 10 senelik ABD hazine tahvili getirisinin, 3 aylık tahvil getirisinden düşük kalmasının Fed yetkililerince bu toplantının ana maddelerinden biri olarak ciddiye alınması bekleniyor.

Henüz kapsamlı bir açıklaması olmamasına karşın getiri eğrisinin terse dönmesi ekonomistlerce istikbal dönemlerde faiz indirimi uygulanacağı, bu nedenden uzun dönemli tahvil talebinin artarak faiz indirimi beklentisinin satın alındığı şeklinde ifade ediliyor. New York Fed doğrulusunda oluşturulan terse dönmüş getiri analizinde, son hesaplamaya göre ABD ekonomisinin istikbal 12 ay içersinde resesyona girme mümkünlülüğü yüzde 30 orantısında bulunuyor.

Fed başkanı Jerome Powell, ay başında Chicago’da yaptığı bir hususşmada Fed’in ticaret savaşları ve başka etkenler doğrulusunda meydana çıkan tehlikelere “en uygun” şekilde karşılık vereceklerini ifade etmişti.

Fed Başkanları içersinde St. Louis Başkanı James Bullard, yapılacak faiz indirimi amacıyla yakın bir vakitte olması gerektiği fikirinü meydana koymasına karşın ABD mayıs ayı perakende satışlarında yaşanan artışla beraber ekonominin sert bir inişe geçmediği fikiri piyasalar doğrulusunda kabul gördü.

Halihazırda bugün başlayacak ve yarın kararları açıklanacak toplantı amacıyla faiz indirimi beklentisi düşük bir olasılık olarak kalsa da analistler toplantı ardından yapılacak açıklamaların ve metindeki farklılıkların kritik ciddiye sahip olduğunu ifade etti.

– Fed tutanaklarındaki “sabırlı” alanı kaldırılabilir

Analistler, ABD Başkanı Donald Trump’ın ısrarlı bir şekilde faiz indirimine yönelik açıklamalarının da Fed yetkililerince ciddiye alındığını, faiz indirimine yol açabilmek amacıyla tutanaklardan “sabırlı” alanının kaldırılabileceğini belirtti.

Yarın kararları açıklanacak toplantıdan yüzde 82 olasılıkla bir faiz indirimi beklemeyen analistler, temmuzda yapılacak toplantıda yüzde 68 olasılıkla 25 baz puanlık bir faiz indirimi bekliyor. Yıl sonuna kadar üç faiz indiriminin uygulanacağı beklentisi de hakim görüş olarak piyasalarda dillendirilmeye başlandı.

Konuya dair olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Berenberg ABD, Amerika, Asya Başekonomisti Mickey Levy, Fed’in haziran toplantısında daha güvercin olunacağına dair sinyaller verileceğini ve büyük olasılıkla temmuz ayında faizlerde indirime gidebileceğini belirtti.

Fed’in faiz indirimi yapacağına dair niyetini makroekonomik ve enflasyon tahminlerini düşürerek meydana koyacağını ifade eden Levy, bankanın tutanaklarında kullandığı dilde de farklılıklar olma olasılıkini aktardı. Levy, Fed’in faizleri ABD ve Çin arasındaki tansiyonun artabileceği beklentisiyle düşürmeyeceğini, faiz indiriminin tanımalerin ABD ekonomisini olumsuz etkilediği algısına karşılık olarak indirilebileceğini dile getirdi.

Fed’in sabrını kaybedeceğini ve bu sene ortamında faiz indirimine gideceğini altını çizen Levy, bankanın bu sene iki kere faiz indirimine gideceği ve bu indirimin toplam 50 baz puan orantısında olacağı öngörüsünde bulundu. Levy, faiz indirimlerinin ABD ve küresel ekonomideki yavaşlama ve belirsizliklere karşı bir sigorta poliçesi niteliğinde olacağını kaydetti.

Düşük enflasyonla beraber Fed’in daha gevşek bir para siyasetsı uygulayabileceğine dair bir algıya sahip olduğunu bildiren Levy, bankanın temmuz ve ekim ayı toplantılarında faizlerde indirime gidebileceğini ifade etti. Levy, enflasyon oranının yüzde 2 düzeyinin altında olduğuna ve beklentilerin de gerilediğine ilgi çekerek, bunun Fed’i endişelendirdiğini aktardı.

Levy, “Çünkü bu hal Fed’in güvenilirliğinin altını oyuyor ve bankanın şu anki siyaset faizi ve sıfır alt sınırı arasındaki tamponu azaltıyor.” dedi. Ücretlerdeki ılımlı yükselişin Fed amacıyla ana husus olduğunu bildiren Levy, ücret artışların beklentileri karşılamadığını ifade etti.

Ekonomik büyümenin şu an sıhhatli olduğunu ifade eden Levy ama endüstri sektörü ve ticarete yönelik meselelerin Fed’i in endişelendirdiğini aktardı. Levy, Fed’in faiz indiriminin doları zayıflatabileceğini ve bunun da ABD’nin endüstri sektörünü destekleyebileceğini anladığını dile getirdi.

-“Fed haziran ayı toplantısında faiz indirmeyecek”

London Capital Group Araştırma Başkanı Jasper Lawler ise Fed’in haziran ayı toplantısında faiz indirimine gitmeyeceği öngörüsünde bulundu. Fed’in faiz indirimlerine yönelik ilk adımlarını ekonomik tahminler yolu ile gerçekletireceğini altını çizen Lawler, bankanın faiz beklentisi grafiğinde (dot plot) faizlerin 2020 senesinde 25 baz puan indireceği tahminine yer vereceğini söyledi.

Lawler, bunun piyasalar amacıyla yeterli olma olasılıkini aktardı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir