Corona Virüsünün Etkisi 500 Milyar Dolar Olabilir

Çin’de 26 bireyin ölümüne amaç olan “gizemli virüs” olarak nitelendirilen Corona virüsünün kalıtsal yapısı SARS ile yüzde 80 örtüşüyor. Bu benzerlik gibi ekonomik etkisi de aynı olursa dünya ekonomileri amacıyla kötü bir sürpriz beklenebilir. Çünkü SARS 2003’te küresel ekonomiye 40 milyar dolar zarar vermişti.

Jong-Wha Lee ve Warwick McKibbin’in yazdığı bir makalede, SARS’ın faturası 40 milyar dolar olarak hesaplanmıştı. Tabi o dönem ki Asya ekonomileri şimdikinden çok daha küçüktü. Şu anda bu tür bir salgının maliyeti ekonomilerin büyüklüğünü düşününce daha da ağır olabilir.

Zarar Küresel GSYİH’nin % 0.6’sı

İşler kötü gider ve SARS’tan daha büyük küresel bir salgın durumunu alırsa maliyet katlanarak büyüyor. 2017’de ekonomistler Victoria Fan, Dean Jamison ve Lawrence Summers’ın ön görülerine göre, küresel bir salgının maliyeti 500 milyar dolar olacak.

Küresel bir salgının dünya GSYİH’sının yüzde 0.6’sını yok edeceği ön görü ediliyor. 2016’da oluşturulan bir başka çalışmaya göre de virüs salgınlarının senelik maliyeti 60 milyar dolar civarında. S&P’nin yaptığı değerlendirmede ise Wuhan kentinde meydana çıkan ve bütün dünyaya sunulan korona virüsü krizi bu tür devam ederse Çin’in ekonomik büyümesi yüzde 1.2 puan etkilenecek. Çin, 2019’da yüzde 6.1 ile son 29 senenin en düşük büyüme rakamını görmüştü.

Süre Kısa Olunca Etkisi Az Oluyor

Salgınlar turizmden, ulaştırmaya, borsalardan emtialara kadar çoğu değişkeni de etkiliyor. Hem şirketler hem de ticaret salgınlardan zarar görüyor. Mesela, petrol Çin’in siparişlerindeki azalma amacıyla korona virüsü gördüğünüz günden bu yana düştü. Salgın amacıyla Çin’deki petrol isteği günlük olarak 260 bin varil azaldı. Bu da ölçeği düşününce petrol fiyatlarını etkiliyor.

SARS örneğinde de şirket performanslarından küresel ticarete kadar her alanda negatif etkiler görülmüştü. Geçmiş örneklere bakıldığında, kısa süreli bir salgın ekonomileri de kısa süreli etkiliyor. Mesela 2003’te MSCI China Endeksi altı aylık bir düşüş yaşamış fakat sonra toparlanmıştı.

Asya Borsaları Düşüş Trendinde

Asya’da bütün borsalar vakaların yayılması ardından yüzde 3’leri aşan oranlarda değer kaybetmişti. Şangay Borsası’nda düşüş seviyesi yüzde 3.8 oldu. Hong Kong Hang Seng endeksi 21 Ocak’tan bu yana yüzde 3 değer kaybetti. Japon Nikkei ve Güney Kore Kospi endekslerindeki düşüş seviyesi da sırayla yüzde 1.1 ve 0.6 oldu. ABD ve Avrupa borsalarının da ilk reaksiyonu düşüş olsa da Dünya Sıhhat Örgütü’nün açıklamasının ardından bir oran toparlanma yaşandı. Dünya Sıhhat Örgütü virüs ile alakalı olarak ‘uluslararası kamu sağlığı acil durumu’ ilan etmek amacıyla erken olduğunu açıklamıştı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir