Çin’in Tüketici Enflasyonu Sekiz Yılın En Yüksek Seviyesinde

Salı günü çıkan haberlere göre, yükselen domuz eti fiyatları Kasım ayında Çin’in tüketici enflasyonunu sekiz yılın en yüksek seviyesine yükseltti. Pekin uzun zamandır ekonomik teşvik tedbirlerini uygulama baskısı altındaydı, ancak Çin Halk Bankası bunu ülkenin yaklaşmakta olan Ay Yeni Yılı öncesinde yapmakta tereddüt ediyor. Ancak ülkenin büyümesi otuz yılın en düşük seviyesine geriledi ve yangına yakıt ekledi. Son aylarda Pekin, faiz oranlarının düşürülmesi de dahil olmak üzere çeşitli büyüme planları uygulamaya koydu, ancak Çin’in ekonomik politika yapıcıları daha geniş yayılma çabalarına karşı durmaya devam etti.

Kasım ayında Çin’de tüketici fiyatları, Ocak 2012’den bu yana kaydedilen en dik büyüme olan yıllık% 4.5 artış kaydetti. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Ekim ayında yüzde 3.8 arttı. Yükselen domuz eti fiyatları, ülkenin domuz nüfusu Afrika Domuz Ateşi tarafından tahrip edildiğinden, bu artışın itici faktörüdür. Güney Çin Sabah Postası’na göre, domuz eti fiyatları bir önceki yıla göre% 110.2 arttı. Daha yüksek domuz eti fiyatları diğer protein türlerine olan talebi artırdı ve bu da diğer proteinlerin fiyatlarının artmasına neden olarak spirali körükledi. Kayıtlardaki en yüksek TÜFE okuması, Mart 2008’de, ülkenin TÜFE’sinin yüzde 8,2 olarak kaydedildiği küresel mali gerileme sırasında gerçekleşti.

Tüketici fiyatlarındaki artışa rağmen, çekirdek enflasyon (gıda ve enerji fiyatları olmadan enflasyon) düşük seyrederek bölgedeki yaygın enflasyon risklerini azaltmıştır. Benzer şekilde, Çin’in ürün fiyat endeksi (ÜFE) Kasım ayında yıllık% 1.4 düşüş kaydetti.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir