Beklenen İstifa Geldi

Britanya’nın Başbakanı olan Theresa May uzun bir süredir merak edilen açıklamayı kamuoyu ile paylaştı. Yapmış olduğu açıklamada Başbakan May, 7 Haziran 2019 tarihinde görevini bırakacağını söyledi.

Britanya Başbakanı Theresa May beklenen açıklamayı yaptı ve görevinden 7 Haziran Cuma günü ayrılacağını duyurdu. May, yerine gelecek isimden Britanya’nın Avrupa Birliği’nden ayrılması mevzusunda yaşanan kilitlenmeyi aşacak yolları bulmasını istedi.
Britanya Başbakanı Theresa May beklenen açıklamayı yaptı ve görevinden 7 Haziran Cuma günü ayrılacağını duyurdu. May, yerine gelecek isimden Britanya’nın Avrupa Birliği’nden ayrılması mevzusunda yaşanmış olan kilitlenmeyi aşacak yolları bulmasını istedi.
Downing Street 10’un önünde basına izahat yapan May, “AB’den ayrılma çabasına yeni bir başbakanın liderlik etmesinin Ülkenin çıkarı için en iyisi olduğuna karar verdim. Bundan dolayı tutucu Parti liderliğinde 7 Haziran Cuma günü çekilme edeceğimi açıklıyorum” dedi.
Vazife döneminde Haziran 2016’da meydana getirilen AB referandumunda alınan kararı yapmaya çalışmış olduğunı belirten May, hala bu referandum sonucunun yerine getirilmesi sorumluluğu hissettiğini vurguladı. Ortaya koyduğu Brexit anlaşmasına destek vermeleri için parlamenterleri ikna etmek için elinden gelen her şeyi yaptığını belirten May, “Üzülerek söylüyorum ki parlamenterleri ikna edemedim. Yerime gelecek isim parlamentoda bir konsensüs sağlamalı. Sadece konsensüs sadece tüm tarafların uzlaşmaya istekli omaları halinde sağlanabilir” diye mevzuştu.
May, muhafazakar Parti’de liderlik yarışının istifasından sonraki hafta başlamış olacağını da açıkladı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir