ABD Huawei’ye 90 Günlük Nefes Kredisi Verdi. Bundan Sonra Ne Olacak?

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında yaşanan teknoloji tartışmasından en çok zararla çıkan Huawei’ye çıkarılmış olan yasak 90 günlüğüne askıya aldı. Huawei kullanıcıları ise bu sürenin ardından nasıl gelişmeler yaşayacaklarını merak ediyorlar.

BD ile Çinli teknoloji firması Huawei içinde geçen hafta başlayan ve önce şirketin “kara listeye” alınması ve ardından Google’ın Çinli şirketle işbirliği askıya almış olduğunı duyurmasıyla zirveye çıkan gerilim de yeni bir gelişme yaşandı.
19 Ağustos 2019’da sona erecek olan bu beçiş süreci boyunca Huawei, dünya çapındaki operasyonlarının etkilenmemesi için ABD’de üretilen kimi ürünleri satın almaya devam edebilecek.
Böylece Çinli şirket, kullanmakta olduğu ağlardan yararlanmaya devam edebilecek ve Huawei marka telefonlar için yazılım güncellemesinin sağlanabilecek.
Sadece Huawei, halen yeni ürünler hayata geçirmek için ABD’li şirketlerden malzemesi almaktan men edilmiş durumda.
Peki bu 90 günlük geçici lisans süresi dolunca ne olacak? Huawei marka telefon kullananlar için çekince ortadan kalktı mı?
İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri ticaret Bakanlığı’nın bu son bildirisi ile birlikte Google’ın nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Dün Google’ın Android platformundan yapılan resmi açıklamada, “ABD hükümetinin tüm gereksinimlerine uymakla birlikte, tüketicilerin halihazırda kullanmakta olan cihazlarda Google Play ve Google Play Protect’in güvenliği benzer biçimde hizmetlerin çalışmaya devam edeceğini güvence edeceğini ” belirtmişti.
GOOGLE NE meydana getirecek?
Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre açıklamada, “mevcut” kelimesinin altı çizilerek, Huawei’nin bundan sonra çıkaracağı akıllı telefonlarda Google uygulamalarına erişimin olamayacağı iletiı da verilmişti.
Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberi…

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir