46 Milyar Dolarlık Büyük Kaçak Projesi

Yıl içerisinde gerçekleşen 46 Milyar dolarlık ithalat bağımlılığını önlemek adına 43 noktada çok büyük yatırımlar yapılacak. Ülke ekonomimiz ve Türk Lirasının değerini arttıracak güçlü ekonomi, üreten topluma yönelik çalışmalar artarak devam edecek.

46 milyar $’lık ihracata önlem alınacak, yeni iş alanları oluşturulacak
Yıllık 46.2 milyar $’lık dışalımı önlemek amacıyla hazırlanan İVME Paketi, hem bankalara hem iş dünyasına yarar sağlayacak. Öncelikli yatırımlar 43 alana olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ‘İVME Finansman Paketi’ hem iş dünyasına hem de bankalara yarayacak. Bankalar, ilk kez DİBS ve TÜFE endeksli faiz oranlarıyla bilançolarını hedge (finansal koruma) edebilecek. Yeni Ekonomi Programı’nda dile getirilen ‘ekonomide teknolojik yüksek katma kıymetli ve dışalıma dayalı üretime geçiş’ amacıyla atılan en somut adımlardan biri olan paketle, iş dünyası finansman imkânına kavuşacak ve rekabet gücünü artıracak. Paket, besin enflasyonunun dengelenmesi ve cari açığın azaltılması yönünden da ehemmiyet taşıyor.

43 ALAN BELİRLENDİ
Paket, senelik 46.2 milyar dolar tutan hammadde, ara malı ve makine sektörü dışalımına da vuruş vuracak. Bu alanlarda dışalımı önlemek amacıyla verdiği kredilerden en büyüğü… Paket hazırlanırken cari açığın azaltılması amacıyla kapsamlı bir çalışma yapıldığı da öğrenildi. İlk defa cari açığın düşürülmesi amacıyla asli desteklenecek alanlar belirlendi. Bu kapsamda 43 yatırım kısmı öncelikli seçildi. Dış ticaret açığı veren, dışalım bağımlılığı, istihdama katkısı, dışalım potansiyeli yüksek sektörlerin seçilmesiyle de cari açık hususu ile ilgili en somut politikalardan birisi yaşama geçirilmiş oldu.
Belirlenen 43 alanda yalnızca yatırım desteği de verilmeyecek. Söz hususu alanlarda etkinlik gösteren firmalara işletme kredisi olanağı da sağlanacak. Böylece, atıl yada potansiyelin altında kalan kapasiteler dehemmiyete alınacak.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir