3600 Ek Gösterge Nedir? 3600 Ek Gösterge Ne Zaman Çıkacak?

Bilindiği üzere emeklilerin ve memurların maaşlarının hesaplanmasında Ek Gösterge 3600 hesaplaması kullanılıyor. Özellikle kamu personellerinin merak ettiği Ek Gösterge 3600’ün ne olduğu ve ne zaman çıkacağının detaylarını haberimizde bulabilirsiniz.

Polis, hemşire, öğretmen ve din görevlisi gibi alanlarda hizmet veren kamu çalışanının gündeminden düşmeyen; maaşlarına, emekli aylıklarına ve emekli ikramiyelerine katkı sağlayacak 3600 ek gösterge nedir? 3600 ek gösterge ne süre çıkacak? İşte 3600 ek göstergede son konum…

3600 ek gösterge bekleyişi sürüyor. AK Parti’den son dakika 3600 ek gösterge açıklaması geldi. Peki 3600 ek gösterge nedir, kimleri kapsıyor? Ek gösterge, devlet memurlarının maaşları ile emekli ikramiye ve emekli maaşlarının hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama metodudur. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere gore farklılık gösteriyor. Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirlenir. Ek göstergesi 3600 olan bir işgören, göstergesi 2200 olan bir memurdan emeklilikte daha fazla ikramiye ve maaş alıyor.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Memurların maaşlarının hesaplanmasında uygulanan Ek Gösterge 3600 aynı zamanda emeklilik maaşlarının hesaplanmasında da kullanılıyor. Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirleniyor.

3600 ek gösterge emeklilik haklarına tesirinin fazla olması sebebiyle memurlarda emekli olmadan önce 3600 ek göstergeli bir göreve atanma yahut ek göstergelerinin bu düzeye çıkarılması isteği doğuruyor.

Memuriyette 30 hizmet seneninı dolduran ve 1. Derecenin 4. Kademesine ulaşmış olan yüksektahsil mezunu personel içinde ek göstergeden yararlanmayan veya ek göstergesi 3600’dan düşük olanların ek gösterge sayılarının 3600 olarak belirlenmesi durumunda aylık ücretlerinde ve emekliliğe ilişkin haklarında değişiklik yaratıyor.

Öğretmen, polis, din görevlileri, hemşireler başta olmak üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olan bir çok memur ilgili yasanın meclise gelmesini bekliyor.

EK GÖSTERGE NASIL HESAPLANIYOR?

Ek gösterge rakamları; unvan, hizmet derslikı ve derecelere gore değişiklık gösteriyor. Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirlenir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur, göstergesi 2200 olan bir memurdan emeklilikte daha çok maaş ve ikramiye alabiliyor.

YAKLAŞIK 1.6 MİLYON MEMURU İLGİLENDİRİYOR

3600 ek göstergede 4 meslek grubu; polis, öğretmen, hemşire ve din görevlisi için tek paket hazır. Yaklaşık 1.6 milyon memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Yeni düzenlemeyle birlikte hem emekli maaşları aynı zamanda işyar maaşları ve emekli ikramiyelerinde artışlar olacak.

3600 ek gösterge yasasının ne süre çıkacağı merak ediliyor. Gömü ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı uzmanlarıyla beraber çalışan AK Parti Grubu’nun teklifi, ilerleyen haftalarda Meclis’e sunacağı ifade ediliyor.

3600 EK GÖSTERGE NELERİ DEĞİŞTİRECEK?

Ek gösterge 3600 tartışmalarının önemli bir mevzusu da memur maaşları, emekli aylığı ve emekli ikramiyesinde meydana getirmiş olduğu değişim. Ek gösterge, artışıyla birlikte özellikle emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarını artıyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir