Sermaye Piyasası ve Sermaye Piyasası Araçları

Forex’ten ya da borsadan para kazanmak için sermaye piyasası kavramını ve sermaye piyasası araçlarını bilmek size çok büyük yarar sağlayacaktır. Alacağınız eğitimler ile bu konudaki uzmanlıklarınızı da geliştirmeniz mümkündür.

Sermaye Piyasaları denildiği zaman düşünce olarak İlk baş döviz, borsa, tahvil bono hisse senedi, tahvil-bono, , altın biçiminde menkul kıymetler düşünce olarak aklımızda yer almaktadır.  Ana para konusunda  piyasalarda bu menkul kıymetlerinizin olması için yeteri kadar  tasarrufların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Finansal olarak piyasalardaki ferahlık sadece society tasarrufların artması ile birlikte meydana gelmektedir.  Bunun  olması için de ekonominin kaliteli düzeyde  olması önemlidir. Bu sebepten dolayı ekonomik olarak tasarruf konusunda fazlası olanlar ile borç talep eden arz sahipleri buluşurlar. İki taraf arasındaki fon transferini ise finans piyasalarındaki aracı kurumlar sağlamaktadır.
Finans konusunda sektörleri sermaye ve de para piyasaları olarak ikiye ayırmak mümkündür. Para piyasaları kısa vadeli olması sebebiyle ana para piyasalarından ayrışmaktadır. Para piyasasını üç alt başlıkta toparlayabiliriz.  Para piyasasının işleyişi bakımından ana para piyasalarından bir farkı yoktur. Bu konudaki en iyi fark ise, menkul olarak kıymetli olanın ihraç eden kişinin herhangi bir önemi yoktur. Piyasa fiili olarak önem kazanmıştır. Ana para piyasalarında aracı ihraç eden ihracatçı ile doğrudan karşılaşılan birinci piyasayı takip eden ikincil piyasanın genel anlamda organize borsalar olmasıdır. Para piyasaları da organize olabildiği benzer biçimde genelde tezgah üstü formatta işlem yapılmaktadır. TCMB Piyasası sistemler arasındaki en organize olanıdır. Takasbank para piyasası da aynı ilkelerde çalışır ve tek muhatap ile güvence esasına dayanarak işleyiş gösterir. Bankalar arası para piyasası itimat esasına dayalı olarak çalışır. Piyasa katılımcıları birbirlerinin risklerini üstlenirler ve birbirlerine limitler tanırlar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir