UNDP/Steiner: Küresel özel sektör borcu kritik seviyelere ulaşmak üzere

Steiner,yaptığı açıklamada, küresel ekonomide iki mühim problemle karşı karşıya bulunulduğunu, bunlardan birinin ekonomik dönüşüm yönünden kalkınma, diğerinin ise altyapı ve iklim farklılığı yönünden ekonomik yoğunlaşmayla alakalı olduğunu söyledi.

Steiner, “Dijital ekonomiye yönelik dönüşüm ve 4. endüstri devrimi amacıyla çalışan insanımızı yetiştirmek ve altyapı gelişimine yönelik yatırımlar gerçekleştirme zorundayız. Piyasa farklılığı ve teknolojik ilerlemelere hazırlık yönünden bunları büyük yatırımlar olarak görebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Ekonomik güç sistemleri ve dolaşım sistemlerinin üzerindeki çoklıklardan arındırılması gerektiğini, bu çoklıkların ölçü ve vakit yönünden sorun meydana getiren mühim meseleler olduğunu altını çizen Steiner, her vaktinden daha çok yararlı ve tesirn çalışan bir finans sistemine gereksinim olduğunu dile getirdi.

Steiner, hükümetin borçlanması gibi geleneksel enstrümanların bundan sonra bu devirde tesirsini kaybettiğini, özel sektör pazarları doğrulusunda yapılacak olan yatırımlara daha çok gereksinim duyulduğunu söyledi.

“AZ DEVLET BORCU, ÇOK ÖZEL SEKTÖR BORCU…”

Achim Steiner, Habertürk’ün haberine göre, istikbal senelerde nasıl daha tesirli yatırımlar yapılacağını çalıştıklarını ifade ederek, “Geçmişe göre kıyasladığımızda daha çok ilgi odağı durumuna gelen, kısa sürede büyüyen, düşük ekonomilerde görülen bir sorunumuz daha var; az devlet borcu, çok özel sektör borcu… Küresel özel sektör borcu kritik civarlara ulaşmak üzere ve mühim düzeyde büyüyor. Küresel özel sektör borcunu azaltacak yeni metotlar bulmalıyız. Bu, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılması amacıyla gereken yatırımlar amacıyla ehemmiyet arz ediyor. Bunun daha çok borç üretmek ile ilgisi yok. Bu, zaten daha çok yatırım, üretmek ile alakalı. Burada anahtar nokta kamu siyasetsıdır. Kamu siyasetsının teşvik edilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’NİN KENDİ POLİTİKA AJANDASI VE ANALİZLERİ MEVCUT”

UNDP Başkanı Steiner, Türkiye’nin küresel ekonomideki rolüne ve Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine yönelik çalışmalarına dair şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye’nin, ekonomide yapılandırma ve dengelemeye yönelik kendi siyaset ajandası ve analizleri mevcut. Hem kamu maliyesi hem de ekonomik siyaset çerçevesi, Türkiye’nin istikbal senelerdeki ekonomik gelişimine ve kalkınmasının nasıl olacağına göre değişecektir. Mali ve maddi siyasetlar, sürdürülebilir kalkınma yönünden da gözden geçiriliyor. Ancak Türkiye, hem iç ekonomideki hem de küresel pazardaki kötü gidişatlardan ötürü sorunlu vakitlerden geçiyor. Burada mühim olan şey şu; bu sorunlu devre süresince Türkiye, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ajandasına yönelik yatırımlarını devam ettirebilir mi? Bu hedeflere yönelik mühim olan başlıca şeyler; GSMH, eşitsizliğin kaldırılması, sıhhat hizmetlerine ulaşımın kolaylaşmasıdır. Genellikle sıhhat bölümünde Türkiye, son vakitlerde inanılmaz çalışmalar ve yatırımlarda bulundu.”

Temiz ve ucuz enerjiye ulaşımın da mühim bir konu olduğunu altını çizen Steiner, insanlığın temiz enerjiye ulaşmak amacıyla büyük bir bedel ödediğini söyledi.

Steiner, “Türkiye’nin ekonomi siyasetsını, maddi ve mali disiplinini incelediğimizde, yerel kalkınmanın ekonomik gelişim amaçlarına, kalkınmanın sosyal boyutlarına ve halkın refahına tesir edebileceğini umuyoruz. Çünkü bu şekilde Türkiye, daha kuvvetli bir topluluğa ve ekonomiye sahip olacaktır.” diye konuştu.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir