Ticaret Savaşları Milyarderleri Zarara Uğrattı

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında devam etmekte olan ticaret savaşından en çok etkilenenler arasında dünya üzerindeki milyarderler yer aldı. Her iki ülkenin de birbirine karşı uyguladığı ekonomik politikalar dünya üzerinde pek çok yatırımı olan milyarderleri zarara uğrattı. Uygulanan politikaların oldukça üst safhalara gelmiş olması her iki ülkenin de milyarderlerinin milyarlarca dolar zarara uğramasına sebep oldu. Durum böyle olunca piyasalar da yaşanan bu ticaret savaşından etkilenmiş oldu. Hala devam etmekte olan Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasında ticaret savaşının daha ne kadar süreceği ise merak ediliyor.

Dünya üzerindeki en zengin olan insanları Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında yaşanmakta olan ticaret savaşından dolayı ve ayrıca borsanın düşmesi sebebi ile sadece 24 saat içinde 117 milyar dolar kaybetti. Amazon’un kurucu olan Jeff Bezos’un yaşamış olduğu maddi kayıp ise 3.4 milyar dolar olmuş oldu.

Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasında devam etmekte olan ticaret savaşları üst seviyeye çıkarken sonuçları  da oldukça net şekilde ortaya çıkmaya başladı. Yapılan pek çok açıklamanın üst üste gelmiş olduğu gün, borsa endekslerinde oldukça büyük kayıplar yaşanmış oldu.

ABD borsasında yüzde 3’e varan kayıplar yaşandı. Dow Jones Endeksi yüzde 3,26 oranında düşüş yaşadı.

Wall Street’in ekonomik veriler açısından en önemli üç endeksinde Çin ile yaşanan ticaret savaşında yaşanan kayıp 2019 yılında tek bir gün içinde en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti.

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir