TCMB, FED Kadar Bağımsız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Türkiye’nin AB borç karnesinin AB ülkelerine kıyasla gerektiğince dayanıklı olduğunu söyledi. Albayrak dün Davos’ta katıldığı seansda yöneltilen bir soru üstüne Merkez Bankası’nın (TCMB) tek sorumluluğunun fiyat istikrarı olmadığını, finansal istikrarını da gözetmesi gerekliliğini hatırlatarak, “TCMB en az ABD Merkez Bankası (FED) kadar bağımsız” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Davos Zirvesi’nin 3. gününde Küresel Büyüme Ajandası’nı şekillendirmek başlıklı seansda, Türkiye’nin işlemiş tecrübelerinden çok çok şey öğrendiğini belirterek, “Türkiye’nin ulusal krizlerin üstesinden gelme konusu ile ilgili kuvvetli bir karnesi var. Kimse Türkiye’den bu tür bir iyileşme beklemiyordu” dedi. Oturumun sonrasında yöneltilen bir soru üstüne Bakan Albayrak, Merkez Bankası’nın (TCMB) tek sorumluluğunun fiyat istikrarı olmadığını, finansal istikrarını da gözetmesi gerekliliğini belirterek, “TCMB en az ABD Merkez Bankası (FED) kadar bağımsız” dedi.

Borç Karnesi Sağlam

Türkiye’nin borç karnesinin çok dayanıklı olduğunun altını çizen Albayrak Avrupa Birliği’nde (AB) kamu borcunun milli gelire seviyesinin aşağı yukarı yüzde 90 orantısında olduğunu, bu seviyesin Türkiye’de ise yüzde 32’lerde seyrettiğini söyledi. Türkiye’nin AB’nin Maastricht Kriterleri’nde tespit edilen değerleri yerine getirdiğini altını çizen Albayrak, “Borç seviyesi görece yüksek olan özel sektörün dahi benzerlerine göre hali iyi. Faizin düşmesi büyüme amacıyla olumlu. Özel sektörün borcunun bir bölümü dış alımcıların karşılıklı kredilerinden kaynaklanıyor” diye konuştu.

Terörle Büyük Mücadele

Türkiye’de özel sektörün bilhassa son 25 senede dış alım kapasitesini çok rekabetçi duruma getirdiğini kaydeden Albayrak, Türkiye’de bankacılık sektörünün de gerektiğince iyi halde olduğunun altını çizdi. Albayrak, Türkiye’nin kuvvetli bir bilançoya, büyüme kapasitesine, rekabetçi özel sektöre, yüksek dış alım kapasitesine ve genç nüfusa sahip olduğunu sözlerine ekledi. Türkiye’de son senelerde Gezi Parkı, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz vuruş girişimi gibi hadiseler yaşadığını hatırlatan Albayrak, Türkiye’nin Suriye, Irak ve İran’a komşu olduğunu, DAEŞ, YPG, PKK, PYD gibi terör örgütleriyle ciddi biçimde mücadele ettiğini vurguladı.

Türkiye’nin dışalım performansındaki artışa işaret eden Albayrak, şu şekilde konuştu: “Türk özel sektörü bölgedeki karmaşalardan sıyrılmada çok şey öğrendi. Son 16 senede altyapı ve enerjiye çok yatırım yapıldı. Türkiye’de hem üretim hem de nüfusun artışı söz konusu. Üretim doğrultusunda çok rekabetçi bir özel sektörümüz var. İhracat yapıyoruz, üretim yapıyoruz. Mali siyaset doğrultusunda kuvvetli bir bilançomuz var.”

Tek Hane Enflasyon Oranı

Yeni hükümet sistemine geçilmesiyle atılan adımlara değinen Berat Albayrak, “Üretim kapasitemizde çok büyük ilerlemeler olduğunu gördük” dedi. Albayrak, “Çift haneli faiz oranlarından tek haneli faiz civarlarına geldik. Bu sene enflasyonun istikrarlı ve tek hanede olmasını bekliyoruz” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: TÜRKİYE En Çok Konuşulan Ülke

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin bu sene Davos’ta en çok konuşulan ve en yakından takip edilen ülkelerden biri olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, “Şu ana kadar temaslarımız aslında çok verimli geçti. Türkiye’ye karşı aslında büyük bir ilgi var, bilhassa iş ve finans dünyasından büyük bir ilgi var” dedi. Davos uygulaması kapsamında iki günde 15 çift görüşme yaptığı verisini paylaşan Çavuşoğlu, yoğun temaslarına devam edeceğini vurguladı. İki günde toplam 10 açık seans ve panele konuşmacı olarak katıldığını bildiren Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a da yoğun ilginin olduğunu gözetlediğini söyledi. Çavuşoğlu şu şekilde konuştu:

“Bunu Türkiye ekonomisinin son zamanlardaki katettiği mesafe, ekonomideki rakamların hep pozitife gitmesi ve bunun da dışarıdan çok iyi takip edilmesinin bir sonucu olarak gördük” Çavuşoğu, Davos’ta ilk kez açılan Türk Evi’nin de resmen yabancı yatırımcıların merkezi halina geldiğine ilgi çekti. Zirve süresince pek çok panel ve açık seansa katılan Çavuşoğlu, muhataplarının, Türkiye’nin, Suriye ve Libya’da ateşkes amacıyla sarf ettiği çabaların farkında olduklarını söyledi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir