Perakende satış hacmi Nisan’da yüzde 1,8 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu, nisan ayına dair perakende satış hacmi endekslerini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden ayrıştırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, nisanda bir önceki aya göre yüzde 1,8 geriledi.

Söz hususu ayda, besin, meşrubat ve tütün satışları yüzde 1,3, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 4,6 azalış kaydetti.

Takvim etkilerinden ayrıştırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi nisanda geride bıraktığımız senenin aynı ayına göre, yüzde 6,9 azaldı. Bu dönemde besin, meşrubat ve tütün satışları yüzde 2,9, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 7,1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 11,6 düştü.

– Perakende ciro

Mevsim ve takvim etkilerinden ayrıştırılmış cari fiyatlarla perakende ciro nisanda bir önceki aya göre yüzde 0,2 arttı. Aynı ayda besin, meşrubat ve tütün satışları yüzde 1,8, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,1 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2 azalış gösterdi.

Takvim etkilerinden ayrıştırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, nisanda senelik bazda yüzde 13,3 arttı. Bu dönemde besin, meşrubat ve tütün satışları yüzde 20,2, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 12,9, otomotiv yakıtı satışları yüzde 5 artış gösterdi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir