Kritik Fed toplantısından ne bekleniyor, piyasa nasıl tepki verecek?

Tahvil traderları bu hafta Fed faiz kararıyla beraber türbülansa hazırlanmalı: Piyasalar faiz indirimi ısrarından savaşmadan vazgeçmeyecektir.

Çarşamba günü volatil bir oturum yaşanmaması amacıyla kuvvetli bir siyaset çalışması gerekebilir. Fed’in harekete geçme konusu ile alakalı hevesli olduğuna dair ispat görmek amacıyla yoğun heves var, ama çok çok farklılık piyasayı alarma geçirebilir. Loomis Sayles & Co.’dan Elaine Stokes’un da aralarında olduğu yatırımcılara göre merkez bankacıları mesajlarını bir çok yoldan iletebilir, ama bunların hiçbiri büyük olasılıkla mühim ölçüde daha yüksek faizi işaret etmeyecektir.

Piyasanın güvercinleri Fed’i köşeye sıkıştırmış durumda. Eğer Mayıs ayındaki “sabırlı” taahhüdüne bağlı kalırken istikbal faiz faaliyetlerini değerlendirerek 2020’de faiz artırımı amacıyla kapıyı Aralık bırakırsa hisse seentleri gibi riskli varlıklar büyük ihtimale düşecek ve traderların güvenilir varlıklara yönelmesiyle faizler düşecektir. Tahvil portföyü yöneticisi Stokes, “Piyasa buna başkaldırı ediyor.”dedi.

Tüm bunların aksine Fed’den beklenen, zayıf enflasyon, bozulan büyüme ve ABD ticaret siyasetsı belirsizliği tahvil faizlerini aşağı çekerken bütün sene yaptığı gibi güvercin bir duruş sergilemesi. Fakat her vaktinden daha agresif pozisyonlanan Fed, faiz indirimi beklentilerini yakalayamadı ve büyük olasılıkla yakalayamayacaktır. Bu ayki G – 20 toplantısına dair kaygı 2 senelikların faizi Kasım’daki yüzde 3 seviyesinden aşağı yukarıya yüzde 1.85’e indirdi ve Fed’in siyaset faizini sene sonuna kadar 65 baz puan azaltacağı yönündeki beklentileri artırdı.

Yatırımcılar Fed’in faiz indirimine hazır olduğunu göstermesi amacıyla Fed açıklaması ve basın konferansında şu konulara odaklanacak:

*Para siyasetsında “sabırlı” duruş ve enflasyonun geçici faktörlere bağlı olarak düşük seyrettiği yönündeki ifadelerin çıkarılması.
*Zayıf enflasyona vurgu yapılması ve ticaret anlaşmazlığından kaynaklı büyüme risklerine değinilmesi.
*Merkez bankası bilançosunun daraltılmasına Eylül’den evvelce son verilmesi.
*Noktasal grafikteki faiz projeksiyonlarında aşağı yönlü revizyon.

Bu unsurların doğru bir şekilde dengelenmesi, traderların faiz indirimi hedge pozsiyonlarından kısmen çıkmasıyla faizleri bir oran yukarıya çekebilir. Amherst Pierpont Securities LLC Hazine işlemleri birim yöneticisi Paul Murphy, iki senelik tahvillerde ve alakalı vadeli kontratlarda biraz zayıflama bekliyor. Fakat Fed yatırımcıları faiz indirimine hazır olduğuna ikna edebilirse üçüncü çeyrek beklentisi kaybolmayacaktır. Murphy, “Piyasada biraz rahatlama satışı ve tekrardan fiyatlama görülebilir.” dedi ve buna rağmen hareketin çok etkili olmayacağını ifade etti.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir