Emekliye Bayram İkramiyesi Ne Zaman Verilecek? Bayram İkramiyesi Tarihi Açıklandı! 2019

Emeklilerin merakla beklemiş olduğu bayram ikramiyelerinin ne zaman verileceği açıklandı. 31 Mayıs 2019 tarihinde ödenmesi planlanan emeklilik bayram ikramiyesinin miktarının detayları ise haberimizde. Bayram ikramiyesi ile ilgili tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı bu haberdeydi. Aile, Çalışma ve sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, emeklilere bayram ikramiyelerinin ödeneceğini zamanı açıkladı. İşte emekli bayram ikramiyesi meblağı ve ödeneceği tarih…
Emekli vatandaşların bayram ikramiyelerini ne vakit alacağı belli oldu. Aile, Çalışma ve sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, emeklilere bayram ikramiyelerinin ödeneceğini tarihi bildirdi.
Emeklilerin Ramazan Bayramı ikramiyeleri, gelecek hafta cuma günü (31 Mayıs 2019) hesaplarına yatırılacak. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emeklilerinin ikramiyeleri, aynı gün ödenecek. Geçen yıl Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde ikramiyeler iki güne yayılarak ödenmişti. Sayıları 12 milyona ulaşan emekliler ile diğer hak sahipleri, bayram tatiline çıkmadan ikramiyelerini almış olacak.
İkramiye Alacak Kişiler
Bayram ikramiyesi, ödemenin yapıldığı tarihte SGK’dan emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı (dul-yetim aylığı) ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri almakta olan kişilere ödenecek. Ek olarak aylık almakta olan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden ziyan olan sivil yurttaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri de bayram ikramiyesi alabilecek.
Mayıs ayına kadar emekli aylığı bağlanmış olan yeni emekliler de ikramiye alabilecek. Ancak, haziranda emekli olacak kişiler ilk bayram ikramiyelerini Kurban Bayramı’nda almaya hak kazanacak.
SGK’dan birden fazla dosyadan gelir ve aylık alan emekli ve hak sahiplerine, en çok ödemeye hak kazandıkları dosya üzerinden ikramiye verilecek. Örneğin, hem kendi çalışmasından dolayı emekli aylığı alan, bununla birlikte eşinden dolayı ölüm aylığı alanlar, bin lira ikramiye alacak. Emekli aylığı ile birlikte devamlı iş göremezlik geliri alanlara da bin lira tutarında ikramiye ödenecek. Kocasından dolayı yüzde 75 oranında dul aylığı, babasından dolayı da yüzde 25 oranında yetim aylığı alan bir kadın ise 750 lira ikramiye alabilecek.
Emekli yada hak sahiplerinin bayram öncesi vefatı durumunda, hak edildiği şekilde ödenemeyen bayram ikramiyesini varisleri alabilecek.
Ölen eşinden yada anne-babasından dolayı dul-yetim aylığı alanlara, hisseleri oranında ikramiye ödeniyor. Ölen eşinin emekli aylığının yüzde 50’si bağlanmış olan eşe 500 lira; yüzde 25’i bağlanmış olan kızına ise 250 lira ikramiye ödenecek. Herhangi bir işte çalışmadığı, kendi sigortalılığı sebebiyle gelir veya aylık almadığı için eşinin aylığının yüzde 75’ini almakta olan dul eşe ise 750 lira ikramiye verilecek.
İş kazası ve meslek hastalığı dolayısıyla sürekli iş göremezlik geliri alanlara, gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödeniyor. Meslekte kazanma gücü yitik oranı yüzde 25 olanlara 250 lira, yüzde 45 olanlara 450 lira ikramiye ödenecek.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir