Dolar Mevduatının Toplama Oranı En Yüksek 10 İlden 6’sı İç Anadolu’dan

Türkiye’de ekonomi konusunda özellikle dolar karşısında Türk Lirası’na destek olmak için önlemler alınmaya devam ediliyor. Özellikle ülkemizde İç Anadolu illeri başta olmak üzere dolar mevduatı oranı %50’nin üzerinde olan illerin alışkanlıklarından vazgeçmemelerinden dolayı hükümet eli zayıflamış görünüyor.

Ekonomi yönetimi döviz kurundaki yükselişi önlemek amacı ile  TL’ye destekleyecek önlemler alınmaya devam edilmekte. Sadece başta İç anadolu yer alan  şehirler olmak üzere dolar mevduatı oranı yüzde 50’nin üstünde olan şehirlerin bu alışkanlıktan bir türlü vazgeçmemesi hükümetin elini bir miktar zayıflatıyor. Dolar mevduatının toplam mevduata oranı en yüksek 10 ilin 6’sı İç Anadolu’dan. Bu konuda liderliği ise yüzde 62.7 ile Nevşehir taşıyor. İkincilik ünvanını elinde bulunduran diğer bir şehir se yüzde 62.1 ile Aksaray, üçüncü ise Yozgat yer almakta. İçanadolu’da toplam 17.7 milyar dolarlık döviz mevduatı bulunuyor. Tüm Türkiye çapında vatandaş son 12 yılda 55 milyar dolar alarak kurun yükselişine zemin hazırladı.
Dolar kurundaki yükseliş son günlerde hızlanarak devam ediyor. Ekonomi yönetimi başta döviz alımlarında binde 1 oranında BSMV ve 100 bin doların üstündeki döviz alımlarında 1 gün valörlü teslim benzer biçimde korumalar olmak üzere bazı adımlar atıyor. Ancak Türkiye’de vatandaşın son 8 ayda ortalama 20 milyar dolar alarak bankalarda mevduat yaptıkları görülüyor. Bu vaziyet Türkiye’de Türk Lirası’na itimatı azaltıyor ve dolarisazyonu güçlendiriyor.
Türkiye’de döviz mevduatının toplam mevduata oranı yüzde 25’lerden yüzde 56’ya fırlarken bazı illerin döviz ısrarı bu durumun kalıcı olmasını sağlıyor. Sadece vatandaşın (gerçek kişiler) döviz mevduatlarına bakıldığında özellikle İçanadolu illerinde yoğun bir dolarizasyon olduğu göze çarpıyor.
Bu illerde Almanya başta olmak üzere Avrupa’da çalışıp emekli olan veya halen çalışanların döviz hesaplarının yüksek olduğu belirtiliyor. Ancak her koşulda bu kadar yüksek döviz mevduatı bir taraftan elinde döviz tutan bu kişilere yüksek getiri sağlarken öteki taraftan Türkiye ekonomisinin yapısını olumsuz etkiliyor.
17.7 MİLYAR DOLARI İÇANADOLU’DA
Döviz mevduatının toplam mevduata oranı en yüksek il Nevşehir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) rakamlarına nazaran bu ilde Mart 2019 itibariyle döviz mevduatının toplam mevduata oranı yüzde 62.7 düzeyinde. İkinci gene bir İçaanadolu şehri olan Aksaray’da oran yüzde 62.1 ve üçüncü Yozgat’ta ise yüzde 60.2 olarak gerçekleşiyor.
Rahim Ak’ın haberi

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir