Cumhurbaşkanlığı’ndan Deutsche Welle’ye Tepki

Geçtiğimiz günlerde Berat Albayrak’ın finansman paketini açıklamasının ardından Almanya’da Deutsche Welle’de finansman paketine zaman ve yanlış şeklinde eleştiri yayımlanmıştı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan bu eleştiriye tepki geldi.

Eski Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın başında yer aldığı Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı (SBB),Deutsche Welle’de yayımlanan, “Albayrak’ın finansman paketine ‘zamansız ve yanlış eleştiri” başlıklı habere tepki verdi. SBB tarafından meydana getirilen açıklamada DW’nin yapmış olduğu haberin maksatlı olduğu ifade edildi. Meydana getirilen açıklama ise şu şekilde:
Eski Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın başında bulunduğu Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı (SBB),Deutsche Welle’de piyasaya çıkan, “Albayrak’ın finansman paketine ‘zamansız ve yanlış’ eleştirisi” başlığı ile yayınlanan habere tepki verdi. SBB tarafından meydana getirilen açıklamada haberin maksatlı olduğu belirtildi. SBB’den yapılan izahat şu şekilde
Bugün Deutsche Welle Türkçe tarafınca piyasaya sürülen “Albayrak’ın finansman paketine ‘ zamansız ve yanlış ’ eleştirisi” başlıklı haberde Başkanlığımızın da adına yer verilmesi nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılması zaruri görülmüştür.
Söz konusu haberde, güya Başkanlığımız bürokratlarının açıklanan İVME Finansman Paketini’ni tv’de gördükleri ve bunu da zamansız ve yersiz bir açıklama olarak gördükleri ortaya atılmıştı.
Haberi detaylı olarak incediğimizde, tarafımızca ekonomimizin temel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmış olan kapsamlı bir paket hakkında kötü bir algı üretilmeye çalışıldığı açıkça anlaşılmaktadır. Olayı bu perspektiften bakıldığında, haberin maksatlı olduğu açıkça bellidir. Onların bu amaçla ne yapmaya çalıştıkları ise net bir şekilde ortadadır.
Strateji ve Bütçe Başkanlığı olarak, her aşamada katkı verdiğimiz Hükümetimizin, ekonomi alanında aldığı doğru ve yerinde kararlarla; dengelenme sürecinde bir yandan ekonominin makro, finansal ve mali durumunun güçlendirilmesi diğer yandan gerçek sektörün bu süreçte ihtiyaç duyduğu yapısal dönüşüme yönelik uygun koşullarda, uzun vadeli ve uygun maliyetli finansmana erişiminin sağlanması çabalarına önümüzdeki süreçte de kararlı bir şekilde devam edilecektir.
Netice olarak, bir süredir ortak bir fakatç güdülerek Türkiye ekonomisi ve yürütülen iktisat politikaları hakkında oluşturulmaya çalışılan negatif algı operasyonun bir parçası olarak masabaşında hazırlandığı anlaşılan bu haberi ve yapılma şeklini yanlış buluyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir