Berat Albayrak : Kur Seviyesi Rekabetçi Görünüyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Japon Nikkei gazetesine verilen röportajda, “Cari işlemler hesabındaki dengelenmeyle dış alım ve dış alımdaki ilerlemelere baktığımız zaman, döviz kuru standardı rekabetçi görünüyor” dedi
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Japon Nikkei gazetesine verilen röportajda, ‘Sizi öldürmeyen acı güçlendirir’ sözüne göndermede bulunarak, “Türkiye ekonomisi bağışıklık düzeneğinin daha da güçlendiği bir devreye girdi. Artık iç ve dış şoklara karşı daha dayanıklı” dedi.

Nüfus artışı, dış alım potansiyeli ve rekabetçiliği hesaba katıldığında yüzde 4-5 büyümenin Türkiye amacıyla gayet naturel olduğunu bildiren Albayrak, kamu bankalarının dolar satmasının kuru dengelemenin bir tekniği olup olmadığına dair şu yanıtı verdi: “Başkanlık sistemi ile beraber merkez bankası, kamu ve özel bankalar ve başka finansal kuruluşlar daha aktif pazar oyuncuları durumuna geldiler. Bu yapı içerisinde finansal devamlılık amacıyla kurumlar daha uyumlu ve koordineli çalışabiliyor. Serbest pazar koşulları içerisinde, kamu bankaları hem kamu yararını gözetiyor hem de kârlılığı ve bu bu tür devam edecek.”

Merkez Uyumlu Çalışıyor

Türk Lirası’nın dolar karşısında 5.7 – 5.9 aralığındaki değerinden memnun olup olmadığı şeklindeki soruya ise Albayrak, “Cari işlemler hesabındaki dengelenmeyle dış alım ve dış alımdaki ilerlemelere baktığımız zaman, döviz kuru standardı rekabetçi görünüyor” yanıtını verdi. Merkez Bankası’nın bağımsızlığına dair de Albayrak, “Bence Merkez Bankası, pazarlar, hükümet de dahil olmak üzere hissedarlar ile uyumlu bir şekilde iletişimi güçlendirerek iyi bir idare sergiliyor, finansal devamlılık sağlamak amacıyla ekonomik büyümeye katkıda bulunuyor. Bu konudaki eleştirilere katılmıyorum” dedi.

En Çok Türk Varlıkları Kazandırdı

Bakan Albayrak, Ağustos 2018’den bugüne Türk lirası varlıklarına güvenenlerin, yatırım yapanların kazandığını belirtti. Albayrak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, finansal yatırım araçlarının ilişkilendirilmesi getirilerini değerlendirdi. Borsa ve devlet iç borçlanma senetlerinin (DİBS) getirilerine ilgi çeken Albayrak, şunları kaydetti: “Ağustos 2018’den bugüne Türk Lirası varlıklara güvenenler, yatırım yapanlar kazandı. Uzun vadeli DİBS yatırımcısı yüzde 101.5 ile en yüksek kazancı elde ederken, BIST 100 endeksi yüzde 33.3 değer sağladı. Döviz ve spekülatif beklentilere yatırım yapanlar ise mühim bir getiriyi kaçırdı.” Albayrak, paylaşımında mevzuya dair bir infografiğe de yer verdi. Finansal yatırım araçlarının getirilerinin ilişkilendirilmesi olarak gösterildiği infografiğe göre,

* 31 Ağustos 2018’den bugüne dolar ve Euro, Türk lirası karşısında sırayla yüzde 9.8 ve yüzde 13.7 değer kaybetti.

* Söz hususu dönemde orta vadeli DİBS, yatırımcısına yüzde 68.3 getiri sağladı. 2019 senesinde da uzun ve orta vadeli DİBS yatırımcısı, sırayla yüzde 39.1 ve yüzde 34 getiri elde etti.

* Geçen sene BIST 100 endeksi yüzde 29.7 değer kazandı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir