Bakan Selçuk 55 ilacın daha geri ödeme listesine alındığını açıkladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2’si kanser olmak üzere 55 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını açıkladı. Bakan Selçuk, bu ilaçlardan 39’unun yerli üretim olduğunu belirtti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal Emniyet Kurumu Resmi internet sitesinde Sosyal Emniyet Kurumu (SGK) Sıhhat Uygulama Tebliğine (SUT) dair yeni planlamalerin yayımlandığını duyurdu.

“Geri ödeme listesindeki toplam ilaç adedi 8 bin 554 oldu”

Habertürk’ün haberine göre, yeni planlama ile beraber toplamda 8 bin 554 ilacın geri ödeme listesinde yer aldığını ifade eden Zehra Zümrüt Selçuk, “Sosyal Emniyet Kurumumuzda bu eklemeyle beraber bedeli ödenen yurtiçi ilaç adedi 8 bin 173’e ulaştı.” açıklamasını yaptı.

2018 senesinde 70’i kanser olmak üzere 570, 2019 senesinde da 34’ü kanser olmak üzere 268 ilaca direkt olarak erişim imkânı doğduğunu ifade eden Bakan Selçuk, “Kanser hastalarının tedavisinde sarfedilen ilaçlardan 626’sı yurtiçi, 70’i yurtdışı olmak üzere toplamda 696 ilaç Sosyal Emniyet Kurumu’muz doğrulusunda geri ödeme kapsamına alınmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşların ilaçları Sosyal Emniyet Kurumu ile sözleşmeli eczanelerden temin edebileceklerini bildiren Bakan Selçuk, “İlaçların hastalarımıza deva olmasını temenni eder, vatandaşlarımıza sıhhatli bir hayat dilerim” dedi.

Geri ödeme listesine eklediğimiz ilaçlar başta küresel grip salgını, bağışıklık, mantar, ağrı, göz tedavilerinde kullanılmaktadır. Bu ilaçların tam listesine http://www.sgk.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir